بیماری پوستی روزاسه، مراقبت و درمان
روزاسه، یک ضایعه پوستی مزمن و سن ابتلاء معمولاٌ بین سنین 50-30 سالگی است. شیوع بیماری در خانمها بیش از آقایان است و لی شدت بیماری در آقایان بیشتر است. بیماری به شکل قرمزی و برافروختگی ظاهر می شود و در مراحل اولیه به خودی خود برطرف می گردد ولی با گذشت زمان ضایعه دوباره بر می گردد ولی بر شدت آن افزوده می شود و ماندگار می گردد. در این شرایط پوست از رنگ طبیعی خارج می شود و به قرمزی می گراید.

این ضایعه ممکن است به سایر نواحی بدن مثل گونه ها، پیشانی و چانه هم منتشر شود و با ادامه روند بیماری، روزاسه یه شکل نقطه جوشهای قرمز رنگ و عروق خونی ریز خود را نشان میدهد. این جوشها از نوع آکنه ای و چرکی نیستند ولی بعضی مواقع ممکن است چرکی شوند. عارضه ممکن است سایر قسمتهای بدن مثل قفسه سینه، پشت، گردن و گوشها را نیز درگیر کند.
افراد سفید پوست بیش از از افراد رنگین پوست مستعد بیماری پوستی روزاسه هستند و در خانم ها بیش از آقایان اتفاق می افتد ولی علائم بیماری در خانمها خفیفتر و در آقایان شدید تر است.

ضایعه روزاسه در خانمها با شروع یائسگی اتفاق می افتد. این بیماری خیلی آرام و تدریجی شروع می شود و به مرور زمان بر شدت و وخامت آن افزوده می شود و ممکن است مدتها ادامه داشته باشد.
بیماری در مراحل اولیه خود را نشان نمی دهد و ممکن است فقط هنگام استفاده از مواد آرایشی و یا قرار گرفتن در شرایط هیجانی و استرس ابتدا چهره گلگون شود و بعد رفع گردد ولی سایر علائم بتدریج خو را نشان خواهند داد.

در حدود 60% افراد مبتلاء ممکن است چشمها نیز درگیر گردند. سردردهای میگرنی در افراد مبتلاء به روزاسه 2تا 3 بربر بیشتر از سایر افراد عادی است. روزاسه یک بیماری ناشناخته است ولی شواهد نشان داده است، استرس، تنشهای روحی و روانی، سرما و گرمای شدید و نوشیدنیهای داغ و غذاهای پرادویه از عوامل تشدید کننده بیماری هستند.

بیماری پوستی روزاسه چه نشانه هایی دارد؟


1- جوشهای نقطه ای قرمز رنگ در گونه ها، پیشانی و چهره
2- عروق خونی نازک که در سطح پوست پخش می شوند.
3- یک نوع شدید روزاسه که منجر به بزرگ شدن بینی می شود و به "رینوفیما" معروف است و بیشتر در آقایان و افراد میانسال مشهود است.

توصیه های مراقبتی برای افراد مبتلاء به روزاسه:

1- اگر علائم بیماری روزاسه را در خود مشاهده کردید، در اولین فرصت به متخصص پوست مراجعه کنید. این بیماری اگر زود هنگام تشخیص داده شود، قابل کنترل و درمان است.
2- محل ضایعه را مالش ندهید.
3- از مصرف خودسرانه دارو جداٌ پرهیز کنید. داروی کورتونی التهابات ضایعه را وخیم تر می کنند.
4- در معرض نور آفتاب قرار نگیرید و از سونا استفاده نکنید.
5- از هوای خیلی گرم و خیلی سرد دوری کنید.

روش درمان و کنترل بیماری روزاسه:
صابونهای گوگردی ارگانیک که منشاء گیاهی داشته
و از روغنهای خالص گیاهان و گوگرد دارویی تولید می گردند، تأثیر قابل توجهی در کنترل بیماری و کاهش ضایعات از خود نشان داده است. صابونهای گوگردی غیر گیاهی که منشاء حیوانی داشته و از اسانس و نرم کننده های شیمیایی در تولید آن استفاده شده است و پایه شیمیایی دارند باعث تشدید علائم بیماری میشوند. لذا صابونهای گیاهی با پوست انسان سازگارترند و بواسطه گلیسرین گیاهی، خاصیت مرطوب کنندگی مطلوبی دارند.

روش درمان:محل ضایعه را با کف صابون آغشته کنید. 3 دقیقه استراحت دهید و سپس با آب ولرم بشویید. (سه بار در هفته به مدت سه ماه)
بتدریج مشاهده خواهید کرد از شدت ضایعه کاسته می شود و پوست شما به رنگ طبیعی خود باز می گردد.
جوشهای آکنه ای، مراقبت و درمان