درمان آکنه و جوش با گیاه درمانیدرمان آکنه و جوش با گیاه درمانی

 1. برای رفع جوش و کورک از دمکرده برگ گیاه اشوارک نوشیده و از میوه آن خورده شود.
 2. جهت معالجه کورک و جوش برگ های گیاه انجیر چسب را کوبیده به صورت ضماد بگذارند.
 3. جهت درمان جوش و کورک روغن نارون را روی آن بمالند.

طرز تهیه روغن نارون: 50 گرم پوست درخت نارون را با 500 سی سی روغن زیتون مخلوط کرده به مدت 4 ساعت با حرارت غیر مستقیم(بن ماری) حرارت داده تا غلیظ شود سپس صاف نموده و استفاده گردد.

 1. جهت درمان جوش صورت 10 گرم پوست درخت نارون را در 200 سی سی آب ریخته و چند ساعت بماند، سپس حرارت داده و 5 دقیقه بجوشد و 15 دقیقه دم کشیده و روزی 3 فنجان از آن بنوشد.


 1. برای دمل و جوش، بادروج را کوبیده با کمی سرکه مخلوط نموده و روی محل دمل بگذارند.
 2. جهت درمان جوش غرور جوانی برگ بارهنگ را له کرده به صورت ضماد بگذارند.
 3. برای از بین بردن جوش صورت از ضماد گیاهی باقلای سنت اینیاس استفاده گردد.
 4. برای درمان جوشهای آبدار و خارش دار پوست، 12 گرم برنگ کابلی را همراه شیر بنوشند.
 5. برای درمان جوشهای غرور جوانی بادیان، بسفایج و آویشن شیرازی از هر کدام 5 گرم در 300 سی سی آب جوشانده سپس به سه نوبت به مدت 15 روز میل شود. خانم ها پس از پاک شدن به مدت 12 روز میل کنند و خانم های حامله از خوردن این دارو خودداری کنند.
 6. برای رفع جوش صورت از دمکرده گل بنفشه به مدت یک هفته بعد از ظهرها یک فنجان بنوشد و پارچه تمیزی را به دمکرده گل بنفشه آغشته نموده روی صورت بگذارند. 1. کودکان شیر خواری که صورت آنها جوش زده است بنفشه را جوشانده سپس صاف نموده با شیر مادر نوزاد مخلوط نموده به صورت او بمالند.
 2. برای درمان جوش و کورکهای زیر بغل و کشاله ران برگ بنفشه را به صورت ضماد بگذارند.
 3. جهت رفع جوشهای سرسیاه 5 گرم گل بنفشه، 5 گرم بابونه و 5 گرم گل ریواس را در 500 سی سی آب جوشانده و صورت را بخور دهند. پس از اینکه محلول ولرم شد صورت را با آن کمپرس کنند.
 4. برای درمان جوش صورت به مدت 14 روز روزی دو بار هر بار 2 گرم بنفشه سه رنگ را در 150 سی سی آب جوش دم کرده بنوشند و مقداری از آن را روی صورت با پارچه ای تمیز کمپرس کنند.
 5. برای درمان جوش صورت نوزادان 5 گرم بنفشه سه رنگ را در 200 گرم آب جوش به مدت یک شب خیس نموده سپس روز بعد روی حرارت بگذارند تا جوش آید و سه دقیقه بجوشد سپس صاف نموده با 200 گرم شیر مخلوط نموده مادر کودک میل کند و کمی هم به کودک بدهد.
 6. برای درمان جوشهای پوستی 50 گرم برگ بید را در یک لیتر آب جوشانده زخمها را بشویند.
 7. جهت برطرف کردن جوشهای پوستی خاکستر پوست درخت بید مشک را با کمی سرکه و عرق آویشن مخلوط کرده روی جوشها به صورت ضماد بگذارند.
 8. جهت عرق جوش بین کشاله ران افراد چاق که در اثر راه رفتن بوجود می آید ابتدا آب سرد بنوشند سپس گرد یا هاگ گیاه پای گرگ را بپاشند.
 9. برای درمان جوشهای غرور جوانی 30 گرم پرسیاوشان را در 200 سی سی عرق آویشن خیس نموده سپس حرارت داده تا به جوش آید صاف نموده با 200 گرم روغن زیتون مخلوط کرده حرارت میدهیم تا آب اضافی آن تبخیر شود سپس روغن را روی جوش بمالند.
 10. برای جوش و لک پوست گیاه باقلای مصری را پخته به صورت ضماد بگذارند.
 11. کسانی که جوش صورت دارند ابتدا شب خاکشیر را در شربت سکنجبین خیس نمودن و صبح ناشتا بنوشند.
 12. برای درمان جوشهای صورت 10 گرم رازیانه را در 200 سی سی عرق برگ چنار جوشانده سپس صاف نموده پارچه ای را خیس نموده روی صورت بگذارند.
 13. برای از بین بردن جوشهای پوست و خارش آن 4 گرم شاهتره را در 250 سی سی آب جوش 20 دقیقه دم کرده روزی سه فنجان بنوشند.
 14. برای رفع جوش و دانه های جلدی سرشاخه های شبدر زرد را در شیر جوشانده پس از سرد شدن به صورت ضماد روی پوست بگذارند.
 15. برای برطرف کردن جوشهای صورت برگ بید را جوشانده کمی گلاب به آن اضافه نموده با سفیده تخم مرغ مخلوط نموده به صورت ماسک روی صورت بگذارند.
 16. یک ماسک خوب برای پوستهای جوش دار: 20 گرم گل خطمی، 20 گرم بابونه، 30 گرم آبلیمو و 150 سی سی آب (بجای آب می توان از عرق کاسنی یا عرق برگ چنار استفاده کرد) را به مدت 10 دقیقه جوشانده هنگامی که سرد شد به صورت ماسک روی صورت بگذارند.


درمان بیماریهای پوستی با گیاه درمانی