قسمت اول: خطرات ترکیبات شیمیایی محصولات آرایشی تجاری

1- سدیم پلی آکریلات(کربومر):

یک پلیمر سنتتیک می باشد. به عنوان عامل ژل کننده در محصولات آرایشی مثل شامپو ها و کرم پوست بکار میرود. همچنین در تولید چسب و لاستیک نیز کاربرد دارد. این ترکیب برای پوست سمی تشخیص داده شده است.


2- سدیم لوریل سولفات و سدیم لوریل اتر سولفات:

عامل کف ساز و در تمامی انواع شامپو و پاک کننده های صورت و بدن بکار میرود. این ترکیب عامل ایجاد کهیر، سردرد، طاسی زود رس، ایجاد آب مروارید زود رس و انواع خاصی از سرطانهای پوستی و مشکلات بینایی در کودکان تشخیص داده شده است.


3- عطرهای مصنوعی:

عامل سردرد، آسم، آسیب رسان به کبد و کلیه ها و اختلال در عملکرد هورمونهای رشد می باشد. ماده اصلی تشکیل دهنده این ترکیبات تولوئن و فتالات می باشد.4- پارابن ها:

اتیل پارابن و بوتیل پارابن جهت عامل نگهدارنده و ضد فساد در اکثر محصولات آرایشی بکار می رود. عامل اختلال در هورمون استروژن و ایجاد سرطان سینه در زنان می باشد.


5- رنگهای مصنوعی:

ماده اولیه این رنگ ها اغلب از قطران زغال سنگ استخراج می گردد و سرطانزا ست.6- تری اتانول آمین:

این ترکیب اغلب به عنوان تنظیم کننده pH در فرمولاسیون شیمیایی اکثر محصولات آرایشی لوکس مثل مرطوب کننده ها، ریمل مژه و ابرو و اغلب شامپو ها بکار میرود. این ترکیب تحریک کننده چشم و پوست و آلرژی زا میباشد. نتایج آزمایش روی حیوانات سرطانزا بودن این ترکیب را ثابت کرده است. ترکیبات مشابه مثل دی اتانول آمین DEA و فتی اسید آمید و مونو اتانول آمین نیز از این قاعده مستثنی نیستند.7- استر آلکونیوم کلراید:

از این ماده به عنوان نرم کننده و ضد الکتریسیته ساکن در پارچه استفاده می شود. تولید کنندگان محصولات آرایشی متوجه شدند میتوان از این ترکیب به عنوان یک جایگزین ارزان در شامپوهای نرم کننده مو استفاده کرد. عوارض جانبی این ماده در اطراف چشم و دهان در غلظتهای بالا دیده شده است.

8- اوره:

برای اولین بار این ترکیب از ادرار اسب استخراج گردید و به عنوان عامل نگهدارنده (ضد فساد) و نرم کننده در فرمولاسیون محصولات آرایشی تجاری استفاده گردید. اوره با نامهای دیازولی دینیل Diazolidinyl و ایمیدیازولی دینیلImidiazolidinyl هم ذکر شده است. روی بر چسب محصولات با نام Germall(II) و Germall 115 درج می گردد.


Making MusiC

کد +1 گوگل
محصولات صابون ارگانیک حکیم در فروشگاه مسبی